Odwaga bycia sobą w zmechanizowanym świecie

Emergency Shutdown

Cyt. “Istotą biurokracji jest to, że wszyscy musimy przystosować się do wzorca. Tracimy niezależność w zmechanizowanym świecie – świecie manipulacji i prania mózgów.

Wiele naszych opinii jest opiniami „skserowanymi”. Rób tak, jak robiono wczoraj. Innymi słowy, kopiuj przeszłość. Powtarzanie jest zbawieniem. I efekt jest gwarantowany. Wiele naszych zachowań jest zachowaniami „skserowanymi”. Wiele naszych mądrości jest mądrościami „skserowanymi”. Jeśli studenta przyłapie się na ściąganiu w czasie egzaminu, zostaje ukarany. Jeśli kopiuje w swoim umyśle z zapamiętanej strony, zostaje nagrodzony wysoką oceną. A przecież istota procesu w obu przypadkach jest taka sama: przeniesienie z jednej strony na drugą. Sprawa zresztą dotyczy nie tylko słów. Oryginalne dzieła sztuki wiszą w muzeach. Wszystko, co mamy w rękach, to kopie i kopie kopii.

Od kiedy komputery zaczęły opanowywać kolejne dziedziny życia publicznego, a teraz i prywatnego, egzystencja ludzka staje się coraz bardziej zorganizowana. Komputery są maszynami, a maszyny służą powtarzaniu. Ktokolwiek podporządkuje się temu powtarzaniu…

View original post 825 more words

Advertisements